Hyra anstaltsplatser utomlands (Ds 2025:01)
Inledning
Barnombudsmannen yttrar sig utifrån sitt uppdrag att företräda barns rättigheter enligt FN:s konvention om barnets rättigheter (barnkonventionen). Barnombudsmannen begränsar sitt yttrande till vissa förslag som rör barn.
10.2.4 Omständigheter som ska beaktas vid placering i anstalt utomlands
Vad gäller förslaget om att Kriminalvården inför beslut om placering i anstalt utomlands ska ta hänsyn till den intagnes anknytning till Sverige noterar Barnombudsmannen med glädje att det i allmänmotiveringen i promemorian hänvisas till barnets rätt att ha kontakt med sin förälder och att en koppling görs till barnets bästa utifrån artikel 3 i barnkonventionen (3.1.6).
Barnombudsmannen anser dock att författningskommentaren (29.4) behöver kompletteras med vägledning till rättstillämparen kring prövningen av barnets bästa. Barn nämns inte över huvud taget och inte heller kravet på att göra en prövning av barnets bästa. I författningskommentaren behöver det även framgå att en prövning av barnets bästa inbegriper att barnet fått vara delaktigt i beslutsprocessen i enlighet med artikel 12 i barnkonventionen. Barnombudsmannen betonar att barnets åsikt och önskemål om kontakt med den intagne är det som ska tillmätas betydelse och inte den intagnes kontakt, eller önskemål om kontakt, med barnet. Kriminalvården behöver ta reda på barnets inställning innan beslut tas.
10.2.5 Intagna som inte ska få placeras i anstalt utomlands
Barnombudsmannen tillstyrker den delen av förslaget som handlar om att en intagen som är under 18 år inte ska få placeras i anstalt utomlands.
Beslut har fattats av barnombudsmannen Juno Blom. Föredragande i ärendet har varit utredare Janna Kokko. I den slutliga handläggningen av ärendet har även chefsjuristen Tove Björnheden deltagit.
Juno Blom
barnombudsman